Skip to content

Ubóstwo, bogactwo i dostęp do szczepionek przeciwko grypie pandemicznej

5 miesięcy ago

525 words

W dniu 11 czerwca 2009 r. Margaret Chan, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oświadczyła, że status pandemii grypy A (H1N1) osiągnął fazę 6 – aktywna transmisja w skali globalnej. Do tej pory wskaźnik śmiertelności tej grypy był dość niski, ale historia uczy nas, że sytuacja może się pogorszyć na gorszą podczas następnej fali pandemii. Gdyby doszło dziś do wybuchu pandemii w 1918 r., Dziesiątki milionów ludzi mogłoby umrzeć, w ogromnej większości w najbiedniejszych krajach świata. Na szczęście perspektywy opracowania skutecznej szczepionki zapobiegającej zakażeniu wirusem H1N1 są doskonałe, a światowe firmy farmaceutyczne pracują pilnie nad tym zadaniem. Rozważając równy dostęp do takiej szczepionki, należy wziąć pod uwagę trzy kluczowe kwestie: zdolność produkcyjną, koszt i dostawę.
Tylko kilka krajów na świecie ma fabryki produkujące szczepionki przeciw grypie, a trzy firmy – GlaxoSmithKline, Sanofi-Aventis i Novartis – odpowiadają za większość światowych mocy produkcyjnych. Liczba dawek szczepionki przeciwko grypie H1N1, która mogłaby być wyprodukowana z istniejącą wydajnością jest bardzo duża, ale otrzeźwiająca prawda jest taka, że nawet gdyby produkcja została całkowicie zmieniona z sezonowej szczepionki przeciw grypie na szczepionkę przeciwko grypie pandemicznej, nie byłoby prawie na tyle wszyscy na świecie. Wielkość przerwy w potencjale podaży zależy w dużym stopniu od wymaganej dawki i możliwe jest zmniejszenie niezbędnej dawki nawet o 75% za pomocą adiuwantu. Trudnym problemem jest to, że wiele, jeśli nie większość, zdolności produkcyjnych jest już powiedziane poprzez kontrakty zakupowe utrzymywane przez wiele bogatych krajów świata.
Drugi problem to koszt. Pomimo ogromnych inwestycji technologicznych wymaganych do stworzenia szczepionki, tradycyjny koszt sezonowych szczepionek przeciwko grypie nawet w bogatych krajach jest dość niski. W przypadku pandemicznej szczepionki przeciw grypie H1N1 główni producenci wskazali na gotowość do oferowania warstwowych cen w przystępnych cenach dla ubogich krajów. Idąc dalej, Sanofi-Aventis zobowiązała się przekazać 100 milionów dawek szczepionki do zapasów dla biednych krajów, a GlaxoSmithKline zobowiązał się do przekazania 50 milionów dawek. Niemniej jednak, potrzebne będą finansowe zobowiązania krajów zamożnych, aby pomóc biedniejszym krajom kupić szczepionki – koszty nie powinny stanowić przeszkody w dostępie.
Wreszcie, zakres dostępu do szczepionek zostanie częściowo określony przez infrastrukturę wymaganą do dostarczenia ich wszystkim obywatelom w masowych kampaniach. Jak na ironię, biedne kraje mogą mieć przewagę na tym froncie, ponieważ wiele z nich miało ostatnio doświadczenia z kampaniami masowymi obejmującymi szczepionki przeciwko polio, odrze i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B; dostawa może zatem być dla nich mniejszym wyzwaniem, pod warunkiem, że szczepionki dotrą do nich we właściwym czasie. Natomiast w wielu bogatszych krajach takie kampanie nie były podejmowane od jakiegoś czasu. Szczególnie szczepionka dla dużej liczby młodych dorosłych może być ogromnym zadaniem, dla którego przygotowania muszą być wykonane jak najszybciej.
Nasza ograniczona zdolność do produkcji potencjalnie ratujących życie szczepionek stanowi naglące wyzwanie moralne
[hasła pokrewne: zawał krezki, proteza szkieletowa na zasuwach, ile czeka się na sanatorium z nfz ]

0 thoughts on “Ubóstwo, bogactwo i dostęp do szczepionek przeciwko grypie pandemicznej”

Powiązane tematy z artykułem: ile czeka się na sanatorium z nfz proteza szkieletowa na zasuwach zawał krezki